Aktualności

wycieczka z mapą

Wszystko o mapach turystycznych

Chociaż żyjemy w czasach, w których wiele rzeczy da się sprawdzić na smartfonach z dostępem do internetu, wciąż istnieją osoby, które przed planowaną wycieczką lub dłuższą podróżą chętnie sięgają po tradycyjne mapy. Okazuje się, że w XXI wieku nadal nie brakuje ludzi będących zwolennikami takiego podejścia. Co warto zatem wiedzieć o mapach turystycznych?

Zalety korzystania z map turystycznych

Rozważania należy rozpocząć od odpowiedzi na pytanie: „Jakie właściwie korzyści daje korzystanie z map?”.

Wymieniać można tu wiele: mapy ułatwiają poruszanie się po szlakach, dają poczucie bezpieczeństwa, pomagają w orientacji w terenie, a także – w większości przypadków – są łatwe w użyciu. Wszystko to jest oczywiście prawdą, jednak największą zaletą, która pozwala na wyróżnienie się na tle nowocześniejszych form, jest to, że wskazują najciekawsze miejsca danego regionu. Nie trzeba zatem szukać na kilkunastu blogach czy forach informacji o tym, co warto zobaczyć w konkretnej lokalizacji. Mapy pomagają w planie podróży i zwracają uwagę na te miejsca, które być może w przeciwnym wypadku zostałyby przez turystów pominięte.

Specyfika drukowania map

Do drukowania map turystycznych często wykorzystywana jest technika druku offsetowego, która stanowi dobre rozwiązanie w przypadku potrzeby nabycia egzemplarzy w dużych nakładach. Metoda ta polega na przeniesieniu farby z matrycy drukującej na odpowiedni papier za pomocą różnych systemów. Aby móc powiedzieć, że mapa wydrukowana została w należyty sposób, powinna ona charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami:

dokładność – druk powinien być wykonany z dokładnością odpowiadającą potrzebom użytkownika,
właściwa skala – pomaga uwzględnić wszystkie szczegóły i umożliwia łatwe odczytanie informacji,
wysoka jakość druku – wpływa na czytelność mapy,
odpowiedni format – mapa powinna być wydrukowana w formacie odpowiadającym potrzebom użytkownika – może być to więc A3, A4 lub nawet B1,
dopasowana kolorystyka – odpowiednie barwy wpływają na odbiór poprzez zwiększenie atrakcyjności wizualnej podczas przeglądania.

Dostępne formy map dla turystów

Egzemplarze w harmonijkach czy w postaci ulotek to typowe i często spotykane formy map. Dodatkowo istnieje możliwość, aby wydrukowane mapy połączyć spiralą i oprawić w postaci pojedynczych kart, co ułatwiłoby wyszukiwanie informacji. Co więcej, dostępne są również falcowane mapy, która da się złożyć na kilka mniejszych części tak, aby były bardziej zwarte i łatwiejsze do przenoszenia podczas podróży.

Niezależnie od przypadku ważne, aby druk był wysokiej jakości oraz zawierał wyraźne i czytelne informacje geograficzne. Niezwykle istotne jest skonsultowanie się ze specjalistą, w celu uzyskania porad dotyczących najlepszego sposobu drukowania map dla konkretnego projektu.

Nasza drukarnia Geokart-International oferuje precyzyjny wydruk map, dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego Klienta. Skorzystanie z naszej oferty to gwarancja uzyskania profesjonalnego i trwałego produktu, który cechować będzie się wysoką przejrzystością oraz czytelnością. Umożliwiamy wybór dowolnego formatu mapy, a także personalizację jej wykończenia. Zachęcamy do kontaktu!

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również

Zobacz Także