Aktualności

foliowanie druku - dokumenty

Foliowanie druku — na czym polega?

Foliowanie jest jedną z najpopularniejszych form uszlachetniania druku. Pokryty folią arkusz można nie tylko ozdobić wedle własnego uznania, ale również znacząco zwiększyć jego wytrzymałość na różnego rodzaju uszkodzenia. Dzięki możliwości nadawania foliowanym powierzchniom rozmaitych walorów estetycznych ta metoda znajduje szerokie zastosowanie przy produkcji materiałów reklamowych i informacyjnych takich jak m.in. katalogi, broszury czy plakaty. Sprawdza się ona doskonale także w przypadku różnego rodzaju oficjalnych dokumentów w postaci certyfikatów, dyplomów i świadectw oraz wielu innych produktów poligraficznych, które z założenia powinny posiadać wyrazistą, ozdobną formę.

Jak wygląda proces foliowania druku?

Podczas procesu foliowania arkusz materiału zostaje pokryty specjalną folią laminacyjną, która w zależności od zapotrzebowania może nadać oryginałowi różne właściwości takie jak usztywnienie lub specjalne efekty wizualne np. uwydatnienie druku czy popularne przy materiałach ozdobnych złocenie. Sam proces odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń: foliarki albo laminatora i może zostać wykonany kilkoma odmiennymi technikami:

  • Na gorąco — Używana w tej metodzie folia zawiera nałożony już fabrycznie klej w stanie stałym, który roztapia się pod wpływem temperatury wytwarzanej przez dociskający ją cylinder maszyny, dzięki czemu przylega ona trwale do dedykowanego materiału.
  • Na mokro — Folia zostaje nałożona przy użyciu ciekłego kleju i połączona z podłożem poprzez mocne dociśnięcie cylindrem, jednak bez użycia wysokich temperatur. W tej metodzie klej nie jest nałożony na folię przez producenta, tylko dobierany osobno.
  • Metodą mieszaną — Hybryda obu wyżej wymienionych metod.
zalaminowany dokument

Najpopularniejsze rodzaje folii

Folie wykorzystywane podczas uszlachetniania druku różnią się od siebie formatem, grubością oraz rodzajem. Spośród najpopularniejszych typów można wymienić minimalistyczną, tonującą wizualny efekt folię matową, nadającą drukowanym materiałom blasku i koloru folię błyszczącą oraz folię metaliczną, zapewniającą produktom złoty, srebrny lub miedziany połysk. Dużą popularnością cieszy się również satynowa folia soft-touch sprawiająca, że oprócz uzyskania dodatkowych walorów estetycznych pokryty nią arkusz staje się miękki i przyjemny w dotyku.

Rozmaite techniki stosowane po procesie foliowania druku pozwalają na osiągnięcie zróżnicowanych i zaskakujących rezultatów. Dobrym przykładem tego typu zabiegów może być metoda lakierowania wybiórczego, w której błyszczący lakier UV nakładany jest często na matową powierzchnię, tworząc wyjątkowy, oparty na kontraście efekt wizualny. Lakier może być nałożony w formie płaskiej lub wypukłej (lakier puchnący). Istnieje także możliwość zastosowania tzw. hot stampingu, czyli położenia na zafoliowany arkusz folii złotej, srebrnej lub kolorowej.

Nasza drukarnia posiada w swojej ofercie różne formy uszlachetniania druku. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii jesteśmy w stanie nadać Państwa zamówieniom dowolną estetyczną formę, jednocześnie polepszając ich jakość i wytrzymałość. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również

Zobacz Także