Wybór odpowiedniej metody druku jest niezwykle istotny. W zależności od idei i zarysu finalnego produktu należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego materiału, na jakim zostanie wykonany wydruk, oraz wizualizacją całego projektu. Warto także wiedzieć czym charakteryzuje się druk offsetowy i czym różni się od cyfrowego.
Druk offsetowy
Druk offsetowy to jedna z najpopularniejszych technik druku przemysłowego płaskiego. Charakterystyczne dla tej metody jest przenoszenie obrazu z płaskiej bazy na dane podłoże. Ważne jest zadbanie o podkład, ponieważ jakość uzależniona jest od staranności przygotowania materiału.
Aby wykonać poprawny i staranny wydruk offsetowy, należy najpierw przygotować formę drukową. Wykorzystuje się do tego specjalne matryce powleczone warstwą światłoczułą. Obraz jest przetwarzany i naświetlany za pomocą specjalistycznych naświetlarek CTP (ang. computer to plate). Końcowo, na matrycy pozostaje jedynie obszar, który został wcześniej naświetlony, ponieważ warstwa światłoczuła rozpuszcza się pod wpływem strumienia światła.
Do druku wykorzystywany jest zestaw cylindrów, który przenoszą obraz z formy drukowej na podłoże. Wykorzystuje się w tym celu farby offsetowe o odpowiedniej lepkości i konsystencji. Standardowo, do uzyskania kolorowego wydruku stosuje się zestaw 4 farb: niebieskiej, karmazynowej, żółtej oraz czarnej. Często używa się także kolorów dodatkowych, których nie da się uzyskać stosując standardowy zestaw farb. np. złotego, srebrnego, kolorów z palety PANTONE. Kolory dodatkowe mają szczególne zastosowanie przy druku opakowań i etykiet.
Czym wyróżnia się druk offsetowy?
Druk offsetowy stosowany jest najczęściej przy średnich lub dużych nakładach. Dzięki tej technice możliwe jest szybkie uzyskanie druków przy bardzo wysokiej jakości. Co ciekawe, metoda ta pozwala na dokonywanie wydruków na innych materiałach niż papier, takich jak tektury, materiały syntetyczne czy folie. Dodatkowo druk offsetowy wyróżnia się niezwykłą precyzją, dokładnością i intensywnością kolorów, dzięki czemu jest doskonałą techniką do tworzenia albumów, map, etykiet, a także plakatów ze względu na duży format i natężenie barw.
Druk cyfrowy a offsetowy
Druk cyfrowy i offsetowy są dwoma najczęściej stosowanymi metodami drukarskimi. Do druku cyfrowego najczęściej wykorzystywane są laserowe urządzenia drukujące, w których do utrwalenia obrazu używa się proszku barwiącego (tonera). Popularne są również urządzenia typu ink-jet, wyposażone w głowice natryskowe z dyszami, z których wyrzucane są krople barwnika. Stosowane są głównie do wydruków dużych formatów z roli na papierach lub innych nośnikach. W przeciwieństwie do metody offsetowej wersja cyfrowa nie wymaga specjalistycznego i czasochłonnego przygotowania, a także pozwala w szybki i tani sposób otrzymać obrazy, które mogą zostać poddane lekkiej modyfikacji. Wersja cyfrowa druku sprawdzi się przy niskich nakładach materiału. Istotną zaletą druku cyfrowego jest możliwość personalizacji wydruków. W przypadku druku offsetowego osobista personalizacja jest właściwie niemożliwa, ale dzięki precyzji i wysokiemu stopniu szczegółowości jest często wybierany do tworzenia plakatów czy plansz reklamowych. Dodatkowo wersja ta jest niezwykle opłacalna przy dużych nakładach materiału.
W naszej drukarni posługujemy się obydwiema metodami druku, które można również łączyć. Wykorzystujemy tę możliwość np. przy zleceniach na wydruki numerowanych kuponów, dzięki czemu zachowujemy korzystność i wysoką jakość druku offsetowego z możliwością późniejszej personalizacji na maszynach cyfrowych.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i skorzystania z naszych usług!